ערבי שירה, ערבי זמר - איציק מלאכי
 
למטיילים שלום!

הפעם, נסייר בעקבות מחדשי הישוב היהודי בגולן במאה ה19!

נכנס אל שרידי הכפר הסורי רמתניה (קרי: רמסניה) כאן, ניסו יהודים חרדים מצפת, אשר מאסו בחיים בלתי יצרניים, על חשבון כספי ה,,חלוקה,,ועלו לקרקע במקום שבו דורכות רגלינו.,,גולן בבשן,, קראו לישובם החדש, על שמה של אחת מערי המקלט: ,,ואת גולן בבשן - למנשי,, (במדבר,לה.) שמחתם לא האריכה ימים, כיון שהסתבר כי רומו ע"י מוכר הקרקע, ולא נרשם קושאן (שטר קניין תורכי) על שמם.על כן נאלצו לנטוש ולנדוד דרומה.

גם אנו ננדוד בעקבותיהם.

אל מרגלות המושב גבעת יואב. ליד המושב, מצפה אופיר ע"ש אופיר שעל, בן המושב שנפטר בדמי ימיו ממחלה קשה. המצפה מרהיב עין, וממנו נצפה על הכנרת והסביב אותה כעל כף ידינו!          
גבעת יואב: מושב משגשג, רוב משקיו פעילים, מבוססים על משקי רפת, מטעים, הודים, ירקות ותיירות. נוסד ב1968,ע"י בוגרי גדוד 202 של חטיבת הצנחנים, נקרא ע"ש מפקדם הנערץ יואב שחם הי"ד, שנפל בקרב סמוע ב1966.

משם נרד ברגל או בג'יפ (תלוי בתקציב...) אל שרידי המושבה בני יהודה,אותה הקימו המתיישבים שנאלצו לנטוש את גולן בבשן, כאן נרכשה עבורם כחוק כ4000 דונם. נראה מקרוב את שרידי הישוב, את המעיין, ונשמע את סיפורם הקשה של המתיישבים,ואת סופה הטראגי של המושבה בשנת 1920.

בני יהודה לא נושבה מאז לעולם. ערביי הכפר השכן ביר א שקום השתלטו על אדמותיהם, וישבו עליהן לבטח עד מלחמת 6 הימים. בשלב מסויים, ביקשו משפחות המתיישבים,להשיב לעצמם את האדמות הגזולות, והגישו תביעה משפטית כנגד הפולשים,ו אף הגישו כראייה, את שטרי הקניין, אך השופט הערבי שישב בדין בעיירה פיק (כיום קבוץ אפיק) דחה את התביעה בטענה כי השטר מזוייף...

בני יהודה החדשה הוקמה בשנת 1972 ע"י עובדי התעשיה האוירית לישראל.                                                                                                                                                
אתרים נוספים באזור:

טיילת מבוא חמה: טיילת שלכל אורכה נהלך על קו המצוקים של מערב הגולן כשלשמאלנו פרושה הכנרת כעל כף ידינו,טבריה,עמק הירדן התחתון ועוד.                                                                                                                                                                            
 מצפה לשלום בכפר חרוב: תצפית נוף מדהימה הצופה על כל הכנרת!                                                                                                                                                        
מפעל קוסמטיקה בבני יהודה:

סיור בממפעל המתקדם,סרטון על הייצור, הדגמה וניסוי של תכשירים שונים מתוצרת המפעל,קפה ותה.                                                                                                                                                                                                                                 אום אל קנאטיר-קשתות רחבעם:

אתר מדהים ביפיו! שיחזור של בית כנסת וישוב יהודי מהמאה השישית לספירה. ממש בימים אלה מתבצע השיחזור שלב אחר שלב. האתר נקרא ע"ש שר התיירות דאז, האלוף (מיל.) רחבעם זאבי-גנדי,שנרצח ע"י מרצחי אש"ף בירושלים,עיר הולדתו, ב2001.
טיול ושיר פייסבוק

 


רוצה לקבל מידע על
הטיולים וערבי הזמר?

הרשם/י


הרשמה - ערבי שירה, ערבי זמר - איציק מלאכי

להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 התחברות לחברים

ניהול אתר 2

 איציק מלאכי - מדריך טיולים, זמר, מספר סיפורים וחוקר  תולדות הזמר העברי   טל. 052-3732382    izikm2008@walla.com 
  
מפת האתר   -  ניהול